Resultat Arbetsprov

Arbetsprov, Degerfors 26 maj 2024

Arbetsprov klass II
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 109p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Alppikellon Bella Belissa, 88p – ej godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 28,5p – ej godkänd

Allmändraget
Doremis Lumoz Yeda, 103,5p – godkänd

 

Arbetsprov, Östra Ljungby 18 maj 2024

Arbetsprov klass I
Möllelyckans Greta, 46p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Amandios Leo, 90,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Alppikellon Bella Belissa, 44p – ej godkänd

Allmändrag
Fohlinans Love of My Life, 75p – ej godkänd
Bellissemo Berner´s Cha Cha, 64,5p – ej godkänd
Fohlinans Lovely, 49,5p – ej godkänd
Amandios Lindsey, 37p – ej godkänd

Arbetsprov, Östra Ljungby 19 maj 2024

Arbetsprov klass II
AP Amandios Leo, 94p – ej godkänd

Allmändrag

Fohlinans Lovely, 48p – ej godkänd
Amandios Lindsey, 61,5p – ej godkänd
Fohlinans Love of My Life, 69p – ej godkänd

Arbetsprov, Älvkarleby 10 maj 2024

Arbetsprov klass I
Berneroyas Elling E-Joppe, 47p – ej godkänd
Amandios Leo, 91p – godkänd

Arbetsprov klass II
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 118,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Alppikellon Bella Belissa, 77,5p – ej godkänd
AP Lad´s O Gizza, 153,5p – ej godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 82,5p – ej godkänd

Allmändraget
Doremis Lumoz Yeda, 69p – ej godkänd

Arbetsprov, Älvkarleby 12 maj 2024

Arbetsprov klass I
Berneroyas Elling E-Joppe, 34,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Amandios Leo, 88p – ej godkänd
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 154,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Alppikellon Bella Belissa, 144,5p – ej godkänd
AP Lad´s O Gizza, 239p – godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 36,5p – ej godkänd

Allmändraget
Doremis Lumoz Yeda, 69p – ej godkänd

 

 

 

Arbetsprov, Norrköping 14 april 2024

Arbetsprov klass I
Amandios Leo, 55,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Märta Mosbricka, 146,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Bernerbrukets Åccra, 77p – ej godkänd
AP Alppikellon Bella Belissa, 93p – ej godkänd

Allmändrag
Doremis Lumoz Yeda, 63p – ej godkänd
Djuva Berner Caj Cubik, 39p – ej godkänd                                                                                                                                                              

Arbetsprov, Östra Ljungby 14 oktober 2023

Arbetsprov klass I
Bellissimo Berner´s Bambina, 93p – godkänd
Fohlinans Chique af Chilla, 61p – ej godkänd
Amandios Leo, 54,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Ekespångs Honey suckle Halo, 133,5p – ej godkänd

Allmändrag
Piaf Padam Tai Brizo, 87p – godkänd
Belissimo Berner´s Cha Cha, 85p – godkänd
Möllelyckans Greta, 108p – godkänd

Arbetsprov, Östra Ljungby 15 oktober 2023 

Arbetsprov klass I
Fohlinans Chique af Chilla, 97p – godkänd

Arbetsprov klass II
AP Ekespångs Honey suckle Halo, 66p – ej godkänd

Allmändrag
Piaf Padam Tai Brizo, 97,5p – godkänd
Belissimo Berner´s Cha Cha, 90,5p – godkänd

Arbetsprov, Ånäset 10 augusti 2023
Domare Jan Andersson

Arbetsprov klass II
AP Alppikellon Bella Belissa, 156,5p – godkänd
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 63p – ej godkänd
AP Doremis Chino Heyo, 135,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Lad´s O Gizza, 129,5p – ej godkänd
SE AP CH Bernerkvarnens Elladora, 163,5p – ej godkänd

Arbetsprov, Moheda 16 juli 2023
Domare Bengt Mårtensson

Arbetsprov klass 1
Fohlinans Miss Right, 89p – godkänd
Amandios Leo, 66,5p – ej godkänd
Fohlinans First Love 91,5p – godkänd

Arbetsprov klass II
AP Doremis Chino Heyo, 109p – ej godkänd
APAlppikellon Bella Belissa, 101p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
SE AP CH Bernerkvarnens Elladora, 204,5p – godkänd
AP Bernihofens Kloker, 153p – ej godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 98p – ej godkänd
AP Lad´s O Gizza, 175,5p – godkänd

Allmändrag, Moheda 14 juli 2023
Amandios Mimer af Nelson, 82,5p – godkänd

Allmändrag, Moheda 15 juli 2023
Fohlinans First Love, 89,5p – godkänd
Glotterskogens Luva Lussebulle, 110p – godkänd
Bellissimo Berner´s Jasmin, 110p – godkänd
Fohlinans Semla, 109p – godkänd

Arbetsprov, Degerfors 28 maj 2023
Domare: Frida Svenzo

Arbetsprov klass I
Wildsjöns Best, 113,5p – godkänd

Arbetsprov klass II
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 103,5p – ej godkänd
AP Alppikellon Bella Belissa, 99p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Glotterskogens Lilla Lussekatt, 108,5p – ej godkänd
AP Bernerkvarnens Elladora, 191,5p – godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 26,5p – ej godkänd

 

Arbetsprov, Älvkarleby 21 maj 2023
Domare Jan Andersson

Klass 1
Amandios Leo, 29p – ej godkänd
Jasmina Dreams of Cathrine, 87p – godkänd
Berneroyas Elling E-Joppe, 33,5p – ej godkänd 

Arbetsprov klass II
Alppikellon Bella Belissa, 139,5p – ej godkänd
AP Doremis Chino Heyo, 133,5p – ej godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 164p – godkänd
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 116,5p – ej godkän

Arbetsprov klass III
AP Glotterskogens Lilla Lussekatt, 108,5p – ej godkänd
AP Bernerkvarnens Elladora, 184,5p – godkänd
AP Lad´s O Gizza, 148,5p – ej godkänd
AP Bernihofens Kloker, 154p – ej godkänd

 

 

Arbetsprov, Älvkarleby 19 maj 2023
Domare Frida Svenzon

Klass I
Amandios Leo, 44p – ej godkänd
Jasmina Dreams of Cathrine, 60p – ej godkänd
Berneroyas Elling E-Joppe, 5p – ej godkänd
Fohlinans Chique af Chilla, 68,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 113p – ej godkänd
Alppikellon Bella Belissa, 58p – ej godkänd
AP Doremis Chino Heyo, 146,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Lad´s O Gizza, 172p – ej godkänd
AP Bernihofens Kloker, 136,5p – ej godkänd
AP Bernerkvarnens Elladora, 154p – ej godkänd

Arbetsprov, Norrköping 16 april
Domare Jan Andersson

Klass I
Wildsjöns Best, 81p – ej godkänd

Klass II
AP Glotterskogens Märta Mosbricka, 113p – ej godkänd
AP Bernerbrukets Åccra, 69p – ej godkänd

Klass III
AP Bernihofens Kloker, 107,5p – ej godkänd
AP Lad´s O Gizza, 147p – ej godkänd
AP Bernerkvarnens Elladora, 183,5p – godkänd

Klass IV/elit
SE AP CH AP-mästare Brånslättens Chili Con Carne, 140,5p – godkänd

Arbetsprov, Ängelholm 15 oktober 2022
Domare Bengt Mårtensson

Arbetsprov klass I
Wiitch-Hoo´s Lady Lovely Lox, 111p – godkänd
Glotterskogens Märta Mosbricka, 68p – ej godkänd
Amandios Leo, 45p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Bernihofens Kloker, 168p – godkänd

Arbetsprov klass III
AP Glotterskogens Lilla Lussekatt, 73p – ej godkänd


Arbetsprov, Ängelholm 16 oktober 2022
Domare Bengt Mårtensson

Arbetsprov klass I
Amandios Leo, 42p – ej godkänd
Märta Mosbricka, 87,5p – godkänd

Arbetsprov klass II
AP Bernihofens Kloker, 131p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Glotterskogens Lilla Lussekatt, 135p – ej godkänd

 

Arbetsprov, Byske 4 augusti 2022
Domare Pernilla Landgren 

Arbetsprov klass I
Michikos Hiro, 34p – ej godkänd

Arbetsprov klass II
AP Doremis Chino Heyo 56,5p – ej godkänd

Arbetsprov klass III
AP Glotterskogens Lilla Lussekatt 59p – ej godkänd
AP Lad´s O Gizza 119,5p – ej godkänd
AP Bernerkvarnens Elladora 143,5p – ej godkänd

Glotterskogens Märta Mosbricka
körde godkänt Allmändrag med 103,5p,
förare Ing-Marie Jonsson.

Arbetsprov i Moheda 
15-17 juli 2022

Allmändrag i Moheda 15 juli 2022
Jenny Nyström körde ett godkänt Allmändrag 
med Fohlinans Winter Bear (108,5p).

Allmändrag i Moheda 16 juli 2022
Två godkända ekipage i Allmändraget. 
Jenny Nyström med Fohlinans Winter Bear (110p) 
och blev därmed klubbmästare 
och Agnes Fohlin med Fohlinans  First love (87p).

Arbetsprov i Moheda 17 juli 2022
AP Lad´s O Gizza körde godkänt i klass II (174,5p),  
och blev också därmed klubbmästare, förare Ulla Söderqvist.

4 juni. Två godkända ekipage i klass I 
Alppikellon Bella Belissa 100p med förare Barbro Simarro 
och Lad´s O Gizza 93p med förare Ulla Söderqvist.

4 juni Klass IV/elit
SE AP CH AP-mästare Brånslättens Chili Con Carne körde än en gång godkänt 
i Arbetsprov klass IV/elit med förare Ing-Marie Jonsson. 
Det är en fröjd att se detta ekipage vid tävling.

Den 3 juni körde Ing-Marie Jonsson ett godkänt Allmändrag 
med Glotterskogens Märta Mosbricka 106 poäng,

Allmändrag i Älvkarleby 
Den 5 juni
körde 3 ekipage godkänt i Allmändraget: 
Jasmina dreams of cathrine 110p, förare My Wester, 
Glotterskogens Märta Mosbricka 110p, förare Ing-Marie Jonsson 
och Fohlinans Chique 103,5p, förare Jan Andersson. 

6 juni Arbetsprov klass I
Kördes godkänt av ekipaget Bernihofens Kloker 116,5p med förare Linda Östlind

6 juni Arbetsprov klass II
Ekipaget som körde godkänt i denna klass var AP Bernerkvarnens Elladora 158p, 
förare Ing-Marie Olsson

 6 juni Klass IV/elit
Det är näst intill otroligt även denna dag kör ekipaget 
SE AP CH AP-mästare Brånslättens Chili Con Carne godkänt med förare Ing-Marie Jonsson.

Arbetsprov i Degerfors 
29 maj 2022

Grattis till ekipaget Langundo Edensaw Gizmo med förare Susanne Petersson, 
som körde godkänt i klass I med 87,5 poäng.

Berneroyas Elling E-Joppe körde godkänt Allmändrag med 108 poäng, 
förare Sanna Andersson. Grattis!